خانه ابویی

منطقه گردشگری خانه ابویی

استان سیستان و بلوچستان یکی از تاریخی ترین و زیبا ترین استان های ایران به شمار می رود که در خود مناطق گردشگری و تفریحی بسیاری را جای داده است. شهرستان های زابل، زاهدان و چابهار بیشترین تعداد این مناطق را نسبت به دیگر شهر ها در خود دارند. امروز می خواهیم در مورد خانه ابویی که در شهرستان زاهدان قرار دارد صحبت کنیم. اگر مایل به دیدن دیگر مناطق گردشگری و تاریخی استان سیستان و بلوچستان هستید می توانید از بخش وبلاگ ما دیدن کنید.

 

خانه ابویی

 

قدمت و ساخت

خانه ابویی یکی از زیبا ترین و بی نقص ترین بنا های به جا مانده از دوره پهلوی است. این خانه در سال ۱۳۱۱ احداث شد و هرچند که قدمت زیادی ندارد اما به خاطر معماری خاص و زیبایی که داشت پس از متروکه شدن به عنوان یکی از آثار ملی ایران نام گزاری شد. معمار برجسته و هنرمند این بنا کسی نبود جز استاد محمودی که شاید بتوان گفت در زمان خود بهترین معمار در شهر یزد بود.

 

خانه ابویی

 

صاحب این خانه، زعیم ابویی یکی از کارمندان دادگستری بود که به واسطه وضع مالی بسیار خوبی که داشت استاد محمودی را از شهر یزد به زاهدان آورد و از او خواست تا با استفاده از تمام تجربیات خود این خانه را بسازد و آن را تبدیل به بهترین خانه زاهدان در زمان خود کند. بلافاصله پس از اتمام احداث زعیم خانواده خود را به این خانه آورد و در آن مشغول به زندگی شد.

در آن زمان زاهدان هنوز شهر بزرگی نبود، تازه در حال تشکیل بود و هسته ای پایدار نداشت. پس از فوت زعیم فرزندانش برای چندین سال در این خانه زندگی کردند اما پس از مدتی از این خانه به جای دیگری نقل مکان کردند و خانه متروکه شد.

 

خانه ابویی

 

معماری

همانطور که گفتیم این خانه توسط استاد محمودی که اهل یزد بود ساخته شد و به طبع آن در اکثریت نقاط این خانه می توان سبک خانه سازی در یزد را مشاهده کرد.  زمینی که خانه ابویی در آن احداث شده مساحتی حدود ۸۰۰ متر مربع و زیربنای ۴۸۰ متر مربعی دارد. استاد محمودی با ترکیب سبک خانه سازی در یزد و توجه به آب و هوای شهرستان زاهدان توانست خانه ای با شکوه بسازد که هر گوشه آن مردم را به وجد می آورد.

 

خانه ابویی

 

اصلی ترین مصالح به کار برده شده در این خانه خشت خام و آجر هستند که با هنرمندی بسیاری کار شده اند. نمای این خانه بسیار زیباست و دارای یک طاق بزرگ با آجر کاری هایی بسیار بی نظیر در سراسر خانه است. در وسط خانه یک حیاط بسیار بزرگ وجود دارد که در دور این حیاط اتاق ها ساخته شده اند. خانه ابویی پس از متروکه شدن توسط سازمان میراث فرهنگی مصادره شد و این سازمان پس از مرمت و تعمیر، خانه را تبدیل به مرکز صنایع دستی و گردشگری زاهدان کرد.

 

اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *