دهانه غلامان

منطقه تاریخی دهانه غلامان

دهانه غلامان یکی از روستا های مسکونی بسیار قدیمی واقع در استان سیستان و بلوچستان، زابل است. استان سیستان و بلوچستان یکی از غنی ترین استان های کشور عزیزمان ایران از نظر وجود آثار باستانی و مناطق گردشگری است که این مناطق هر ساله گردشگران و علاقمندان زیادی را از سراسر کشور و همچنین از خارج از کشور به خود جذب میکند. دهانه غلامان هم یکی از همین جاذبه های گردشگری و تاریخی است که از زمان کشف تا کنون مورد توجه و استقبال بسیاری از گردشگران و باستان شناسان قرار گرفته است اگر مایل به کسب اطلاعات بیشتر درباره این منطقه هستید با ما همراه باشید، همچنین اگر تمایل به بررسی دیگر مناطق گردشگری و تاریخی استان سیستان و بلوچستان دارید میتوانید از بخش وبلاگ ما بازدید کنید.

 

دهانه غلامان

 

قدمت و معماری دهانه غلامان

این منطقه یکی از ارزشمند ترین آثار باستانی به جا مانده از دوران باشکوه هخامنشیان است که همین امر سبب شده است که مورد توجه بسیاری از باستان شناسان قرار گیرد.

این روستا برای اولین بار در سال ۱۹۶۰ و در حالی که بخش انبوه آن در زیر مقادیر بسیار زیادی از شن و ماسه مدفون شده بود توسط یک کاشف ایتالیایی کشف شد و پس از آن کاشفان و محققان بسیاری به این منطقه آمدند تا این میراث باشکوه دوره ی هخامنشیان را مورد بررسی قرار دهند.

 

دهانه غلامان

 

روستای دهانه غلامان بر روی دلتای متروکه سنارود واقع شده است که طول این دلتا چیزی در حدود ۵ کیلومتر است. از ساختمان های واقع در این روستا میتوان به ۲۷ ساختمان مسکونی و یک قبرستان اشاره کرد که کلیه ی این بنا ها از خشت و گل ساخته شده اند. همچنین در بخش شمالی دهانه غلامان باستان‌شناسان ۱۲۰ اتاق، در شمال و شرق  ۱۱۰ اتاق و در جنوب ۱۱ اتاق کشف کرده‌اند. از این روستا در کتیبه های دوران هخامنشیان بسیار یاد شده است و در آن زمان این روستا به نام روستای زرنکای یا زرنک شناخته می شده است.

روستای دهانه غلامان علاوه بر ساختمان های ذکر شده دارای ساختمان های عمومی بسیار بزرگ برای برگزاری اعیاد و جشن ها، عبادتگاه ها، بخش صنعتی، بخش نظامی برای اسکان سربازها و خیابان های بسیار بزرگ و پیشرفته است که این بر اساس گفته ی باستان شناسان، از این معماری بی نظیر میتوان نتیجه گرفت که این روستا از مناطق تحت حاکمیت مستقیم هخامنشیان بوده است و نشانه ای برای اقتدار و تسلط این حکومت بزرگ در کل منطقه بشمار می رفته است.

 

دهانه غلامان

 

همه ی ساختمان های این روستا دارای پنجره هایی برای ورود و خروج هوا هستند که کلیه ی این پنجره ها دارای معماری های خاص مربوط به دوره و مذهب هخامنشیان هستند. همانطور که در قبل هم گفتیم همه ی این بنا ها از خشت و گل و به صورت اشکال هندسی مربعی و مستطیلی ساخته شده اند و دارای ستون و سقف هایی گنبدی هستند. اگر کمی در این روستا بگردید متوجه تعداد زیادی آتشدان خواهید شد که همه گی به صورت جفت و یا تکی در سراسر این روستا یافت میشوند که این آتشدان ها از نظر امور مذهبی بسیار برای افراد روستا مهم بوده اند.

 

دهانه غلامان

 

بر طبق نظریه ی محققان علت تخلیه و متروکه شدن این روستا، خشک شدن رود بزرگ هیرمند بوده که در مجاورت این روستا قرار داشته است و کلیه ی آب مورد نیاز روستا نیز از طریق همین رود تامین می شده است. این روستا در تاریخ ۲۴ شهریور سال ۱۳۱۰ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

موقعیت جغرافیایی و نحوه دسترسی

اگر از آن دسته گردشگرانی هستید که برای مناطق باستانی و تاریخی ارزش و احترام بسیاری میگذارید به شما پیشنهاد میکنیم که حتماٌ به این روستا سفر کنید و مطمئن باشید که بسیار شگفت زده خواهید شد، این روستا در استان سیستان و بلوچستان، شهرستان زهک و در نزدیکی روستای قلعه نو قرار گرفته است. همچنین جهت اطلاع از مکان دقیق روستای دهانه غلامان میتوانید به گوگل مپز و عکس زیر مراجعه کنید.

 

دهانه غلامان

اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *