قلعه حیدر آباد

قلعه حیدر آباد

استان سیستان و بلوچستان یکی از بینظیر ترین و غنی ترین استان های کشور عزیزمان ایران از نظر داشتن مکان های تفریحی، گردشگری و تاریخی است که همه ساله تعداد زیادی از گردشگران را به سمت خود جذب میکند. از زابل و زاهدان گرفته تا چابهار و خاش و… همه پر از آثار گردشگری و تاریخی هستند که قدمت برخی از آنان حتی به چندین هزار سال قبل باز میگردد. امروز میخواهیم درباره قلعه  حیدر آباد صحبت کنیم که در شهرستان تاریخی خاش قرار دارد. اگه مایل به دیدن سایر مکان های تاریخی و گردشگری استان سیستان و بلوچستان هستید میتوانید به بخش وبلاگ ما مراجعه کنید تا بتوانید اطلاعات جامعی درباره این مکان ها و سفر به آن ها بدست آورید.

 

قلعه حیدر آباد

 

قدمت و علت بنا

قدمت قلعه ی حیدر آباد به اواخر دوره ی قاجار یعنی حدود سال ۱۲۹۰ بر میگردد. این قلعه هرچند که قدمت زیادی ندارد اما تا کنون حوادث بسیاری را از سر خود گذرانده و فرهنگ مردم در دوره ی قاجار را به خوبی نشان می دهد. گفته میشود که این قلعه توسط فردی به نام عیدوخان، یکی از ثروتمندان دوره قاجار ساخته شده است و این شخص پس از ساخت آن به همراه خانواده و نوکرانش در آن ساکن شده است.

 

 

قلعه حیدر آباد

 

پس از مدتی یعنی در سال ۱۲۹۵ و جنگ جهانی دوم این قلعه استفاده نظامی پیدا می کند و توسط انگلیسی هایی به بهانه ی هم دستی ایران با آلمان به ایران آمده بودند اشغال می شود و تا مدتی محل سکونت و انبارداری مهمات آلمان ها می شود. پس از مدتی دوباره این قلعه به صاحب اصلی خود بازگردانده میشود و تا سال ۱۳۰۷ این محل توسط ساکن اصلی خود استفاده می شود.

 

قلعه حیدر آباد

 

معماری قلعه حیدر آباد

در این قلعه بیشتر از مصالحی چون خشت  و کاهگل استفاده شده است و اگر وارد این قلعه شوید میبینید که برج ها و طاق های فراوانی در معماری آن بکار رفته است که طاق های این بنا حالتی هلالی شکل و بسیار زیبا دارند.

 

قلعه حیدر آباد

 

نقشه اصلی این قلعه بصورت مستطیلی شکل است که در آن تعدادی اتاق قرار دارد و اگر به سمت پایینی این قلعه بروید میبینید که از حالت مستطیلی به ذوزنقه ای تغییر می کند.

قلعه حیدر آباد در تاریخ هجدهم اردیبهشت سال ۱۳۸۰ با شماره ثبت ۳۸۲۵ به عنوان یکی از آثار ملی ایران ثبت شد.

موقعیت و نحوه دسترسی

شهرستان خاش معروف به شهر قلعه های ایران است و در خود قلعه های تاریخی و زیبای زیادی را جا داده است. قلعه حیدر آباد هم یکی از همین قلعه ها است که اگر تمایل به سفر به این قلعه زیبا را دارید می توانید این قلعه را در بخش جنوبی شهرستان خاش پیدا کنید، برای دستیابی به موقعیت دقیق تر میتوانید به گوگل مپز و عکس زیر مراجعه کنید:

 

قلعه حیدر آباد

 

 

اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *