قلعه رامرود

منطقه تاریخی قلعه رامرود

استان سیستان و بلوچستان یکی از قدیمی ترین و تاریخی ترین استان های کشور عزیزمان ایران است که به طبع همین قدمت زیادی که دارد، دارای مناطق گردشگری و تاریخی بسیار زیاد و زیبایی است که هر ساله تعداد زیادی از گردشگران را به خود جذب میکند. امروز میخواهیم در مورد قلعه رامرود که یکی از تاریخی ترین بناهای ایران است صحبت کنیم. اگر مایل به دیدن سایر مناطق گردشگری و تاریخی استان سیستان و بلوچستان هستید میتوانید از بخش وبلاگ ما اطلاعات بیشتری در مورد این مناطق بدست آورید.

 

قلعه رامرود

 

قدمت قلعه رامرود

همانطور که گفتیم این قلعه قدمت بسیار زیادی دارد و زمان ساخت آن بر میگردد به دوران حکومت تیموریان بر ایران. تیموریان یکی از امپراطوری های بسیار بزرگ ترک بوده اند که از سال ۷۷۱ تا ۱۵۰۷ میلادی بر ایران حکومت داشته اند. این حکومت توسط امیر تیمور که فردی مسلمان بود بنا شد و با نام امپراطوری گورکانی هم شناخته میشود.

 

قلعه رامرود

 

همانطور که پیداست تیموریان یکی از قدیمی ترین حکومت های ایران بوده اند که دارای فرهنگی بسیار غنی و همچنین مسلمان بوده اند. تاریخ دقیق ساخت این قلعه در دسترس نیست اما آنگونه که از شواهد پیداست، قلعه رامرود در اواخر حکومت تیموریان و یا احتمالاٌ مدتی پس از فروپاشی آن بنا شده است.

معماری قلعه رامرود

اگر این قلعه را دیده باشید حتماٌ متوجه این نکته شده اید که بخش های بزرگی از این قلعه در طی گذشت زمان و بر اثر مرمت نشدن و مراقبت نکردن از آن به کلی از بین رفته است اما بر اساس آن چه که هنوز پایدار و پابرجا است میتوان گفت که این قلعه در گذشته دارای معماری چند ضلعی و نامنظم بوده است.

 

قلعه رامرود

 

این قلعه در قسمت های شمالی و مرکزی خود دارای یک صحن بسیار بزرگ بوده است که رواق های آن دارای قوس های عظیم هلالی شکل بوده اند. در قسمت جنوبی قلعه رامرود ۳ عدد کوره وجود داشته که بنظر می رسد از آن ها برای پخت نان استفاده می شده است که البته در حال حاضر تنها تعدادی آجر و مصالح مخروبه از آن ها بجا مانده است. در ضلع شرقی این قلعه دو ساختمان گنبد مانند با معماری بسیار جالب وجود دارد که دارای حالتی هشت ضلعی مانند می باشند.

باستان شناسان در این قلعه تعدادی از سفال ها و چینی های تاریخی با طراحی دوره های ایلخانی، تیموری و صفوی پیدا کرده اند که نشان میدهد این قلعه در زمان حکومت صفویان هم هنوز پابرجا و در حال استفاده بوده است.

موقعیت جغرافیایی و نحوه دسترسی

اگر مایل به بازدید از قلعه ی رامرود کهن و زیبا هستید میتوانید این قلعه را در حد فاصل ۹۵ کیلومتری شهر زابل، در نزدیکی روستای تاسوکی پیدا کنید.

اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *