رودخانه سرباز

رودخانه سرباز

رودخانه سرباز یکی از زیبا ترین و بزرگترین رودخانه های استان سیستان و بلوچستان است که به هنگام پر آبی و بارش زیاد باران میزبان گونه های مختلفی از حیوانات میشود. این رودخانه در نزدیکی روستای سرباز قرار گرفته و بدلیل وجود گونه ای خاص از تمساح که گاندو نامیده میشود همواره مورد توجه گردشگران قرار می گیرد. اگر از آن دسته گردشگران علاقمند به این گونه از اکوسیستم های زیبا هستید با ما همرا باشید تا این رودخانه را بیشتر مورد بررسی قرار دهیم، همچنین میتوانید دیگر مناطق گردشگری و تاریخی زیبای استان سیستان و بلوچستان را در بخش وبلاگ ما مشاهده کنید.

 

رودخانه سرباز

 

این رودخانه علاوه بر سرباز، با نام گاندو هم شناخته میشود و همانطور که در قبل نیز ذکر کردیم این اسم از روی تمساح های ساکن این رودخانه انتخاب شده است. بومیان این منطقه علاقه ی بسیاری به این تمساح ها دارند و همین امر سبب شده تا این تمساح ها بتوانند برای سالیان دراز در این منطقه زندگی کنند و تحت خطر انقراض قرار نگیرند. بر طبق آمار هایی که گرفته شده است تخمین زده میشود که در حدود ۴۰۰ عدد تمساح در این رودخانه زندگی میکنند.

 

رودخانه سرباز

 

گاندو

گاندو از دسته ی تمساح های آرام است و در خشکی تهاجم زیادی از خود نشان نمی دهد، دارای پوزه ای کوتاه است(البته لازم به ذکر است که هرچند گاندو ها پوزه ای کوتاه در مقایسه با دیگر تمساح ها دارند اما پوزه ی آنها حالتی بسیار پهن تر نسبت به بقیه تمساح ها دارد که همین امر نقش بسزایی در افزایش توانایی و ظرفیت حیوان برای شکار دارد) اما یک شناگر و شکارچی بسیار ماهر به شمار میرود. این تمساح در بیشترین حالت خود تا ۷۰ کیلوگرم وزن پیدا میکند و تمایلی به حمله کردن و شکار انسان ها ندارد که همین امر سبب علاقه ی مردم بومی این منطقه به این تمساح ها شده است. طول بدن این نوع تمساح گاهاٌ تا پنج متر هم میرسد  و از قسمت پوزه تا گردنش هم ۶۰ سانت است. گاندو ها حالتی منزوی دارند و همیشه به تنهایی زندگی میکنند، این تمساح ها تنها در هنگام فصل جفت گیری تمایل به بودن با یکدیگر پیدا میکنند و پس از آن در چاله هایی به عمق ۳۰ سانتی متر تخم گزاری میکنند، در هر مرحله ی تخم گزاری هر تمساح ماده قادر است تا حدود ۳۰ تخم بگذارد. غذای اصلی گاندو ها عمدتاٌ از جانوران آبزی از قبیل: انواع ماهی هاو لاکپشت تامین می شود و همینطور در بعضی موارد پرندگان ماهی خوار و لاشخور ها هم توسط این تمساح ها شکار میشوند.

 

 

گاندو

 

مشخصات رودخانه

طول رودخانه ی سرباز چیزی در حدود ۳۰۰ کیلومتر است و دارای ارتفاع سرچشمه ای بالغ بر ۱۴۵۰ متر است.

موقعیت جغرافیایی

اگر قصد سفر به رودخانه زیبای سرباز و دیدن گاندوها را دارید میتوانید این رودخانه و گاندو ها را در بخش جنوبی روستای سرباز، واقع در استان سیستان و بلوچستان پیدا کنید. همچنین موقعیت دقیق جغرافیایی این رودخانه را میتوانید در گوگل مپز و عکس زیر مشاهده کنید:

 

رودخانه سرباز

 

 

 

اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *