قلعه رستم

قلعه رستم

شهر زابل یکی از قدیمی ترین و زیباترین شهر های ایران است که به سبب همین قدمت زیادی که دارد، بناهای تاریخی و گردشگری زیادی را هم در خود جای داده است. قلعه ها در طول تاریخ یکی از اصلی ترین بناهای ساخت بشر جهت تامین امنیت در برابر دشمنان بوده اند. اگر علاقع مند به تاریخ باشید می دانید که در طول تاریخ قلعه های باشکوه زیادی در ایران ساخته شده است که همه ی آن ها یا برای محافظت از شهر ها ساخته می شده، یا توسط اشغالگران برای محافظت از خود ساخته می شده و یا توسط افراد و طایفه های ثروت مند بنا می شده اند تا بتوانند با امنیت زندگی کنند. امروز می خواهیم درباره قلعه رستم که یکی از قدیمی ترین قلعه های ایران است صحبت کنیم پس با ما همراه باشید. همچنین اگر مایل به دیدن دیگر قلعه ها و مکان های گردشگری استان سیستان و بلوچستان هستید به بخش وبلاگ سایت ما مراجعه کنید.

 

قلعه رستم

 

قدمت و پیشینه

قدمت قلعه رستم بر اساس نظرات کارشناسان در حدود ۵۰۰ سال است که این یعنی همزمان با دوران صفویان بنا گذاری شده و تا بعد از آن یعنی زمان حکومت سلجوقیان هم مورد استفاده بوده است.

این قلعه توسط یکی از خان های بسیار ثروتمند آن دوران ساخته شده است و آنقدر وسعت دارد که به راحتی می توان لقب بزرگ ترین قلعه ایران را به آن داد و از طرفی نام خود را هم به سبب همین بزرگی بدست آورده است زیرا همانطور که می دانیم رستم نام پهلوان ایرانی و مظهر بزرگی و قدرت است.

 

قلعه رستم

 

گفته می شود که در محل این قلعه شهری قدیمی هم بوده است که بعد از تخریب آن، قلعه رستم بر روی بقایای آن شهر ساخته شده است. همچنین در این منطقه طلاها و سکه هایی از دوران ساسانی کشف شده است که گفته می شود متعلق به پوراندخت، دختر پادشاه ساسانی هستند.

 

قلعه رستم

 

معماری

معماری کلی قلعه رستم از دو بخش تشکیل شده است که به بخش مسکونی که مخصوص زندگی رعایا بوده است و بخش شاه نشینی که فقط خان و خانواده اش در آن سکونت داشته اند تقسیم میشود. اگر از در اصلی که در سمت شرقی قلعه قرار دارد وارد این قلعه شوید می بینید که در این قلعه ساختمان ها و بناهای مختلفی وجود دارد که برای معرفی آن ها می توان برجک های نگهبانی و مراقبت، بخش حیاط مرکزی، اتاق های بزرگ و کوچک در اطراف این حیاط، حصار های محافظتی و ایوان های شمال و جنوبی را نام برد، این قلعه همچنین دارای خندق و یخدان هم هست.

 

 

قلعه رستم

 

تعداد برج های نگهبانی و دفاعی قلعه ۱۵ عدد است که دارای طبقات مختلف هستند و همچنین تیرک ها و دیوار های بسیار محکمی دارد که نشان می دهد این قلعه از نظر تدافعی بسیار عملکرد خوبی داشته است و تقریباٌ غیر قابل نفوذ بوده است.

خانه ها و اتاقک های این قلعه با استفاده از خشت ساخته شده اند که چینش استادانه ی این خشت ها پنجره های بسیار زیبایی را پدید آوره است که یکی از عناصر زیبایی قلعه رستم به شمار می روند. همانطور که میدانید زابل شهری بادخیز است و به همین جهت حصار اطراف این قلعه با معماری خاصی که دارد میتوانید قلعه را از سمت شمالی آن که بیشتر وزش باد را دارد به راحتی محافظت کند.

 

قلعه رستم

 

در کنار بخش شاه نشین یک اصطبل قرار دارد که طول آن نسبتاٌ زیاد است و آخورهای ردیفی دارد و به نظر می رسد که اسب های خان در آن نگهداری می شده اند.

محل دسترسی و موقعیت جغرافیایی

اگر مایل به سفر به قلعه رستم و بازدید آن هستید می توانید این قلعه را در هفتاد کیلومتری جنوب غربی زابل و پس از شهر سوخته پیدا کنید. همچنین برای اطلاع از موقعیت دقیق تر میتوانید موقعیت مکانی دقیق قلعه رستم را در عکس زیر و گوگل مپز مشاهده کنید.

 

قلعه رستم

 

 

 

اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *