غار صداکی

غار صداکی

از گذشته تا کنون غار ها بطور پیوسته محل زندگی انسان ها، حیوانات وحشی و دیگر موجودات بوده اند و به دلیل نوع شکل گیری و ویژگی هایی که داشته اند، توانایی حفاظت بالایی را از خود نشان میداده اند. مهم نیست که شما چند سال به عقب برگردید، صدها سال پیش هزاران سال پیش و یا حتی میلیون ها سال پیش این غار ها بوده اند که به اجداد ما، حیوانات وحشی و حتی به گونه های مختلف دایناسور ها پناه میداده اند و آن ها را از حوادث مختلفی نظیر: حمله ی دیگر حیوانات، آب و هوا و… حفاظت میکرده اند. غار ها همیشه محل هایی غنی از آثار تاریخی به جا مانده از اجداد ما بوده اند و این امر کمک زیادی به دانشمندان و باستان شناسان در زمینه ی شناخت نحوه زندگی و باور های گذشته کرده است. امروز میخواهیم کمی در مورد غار صداکی که از غار های بسیار قدیمی استان سیستان و بلوچستان است صحبت کنیم. اگر از آن دسته از افرادی هستید که علاقه ی زیادی به این نوع مناطق گردشگری و تاریخی زیبا دارید میتوانید در بخش وبلاگ ما اطلاعات کاملی از مناطق گردشگری استان سیستان و بلوچستان کسب کنید.

 

غار صداکیجاذبه های

 

ویژگی های غار صداکی

غار صداکی یکی از تاریخی ترین و مرموز ترین غار های استان سیستان و بلوچستان است. همانطور که گفتیم این غار قدمت بسیاری دارد و بدلیل ویژگی های منحصر به فردی که دارد توانسته محیطی بسیار پسندیده برای حیوانات بوجود آورد و حیوانات مختلفی نظیر: پلنگ ایرانی، خفاش دم موشی، انواع مختلفی از خزندگان و… را به خود جذب کند.

این غار در ارتفاع هزار و پانصد متری رشته کوه بیرک واقع در استان سیستان و بلوچستان است. همانطور که ذکر شد این غار ویژگی های منحصر بفرد زیادی دارد که از این ویژگی ها میتوان به: داشتن سه چاهک اشاره کرد که این چاهک ها در کنار یک چشمه ی آب، زمینه ی حیات و زندگی جانوران در این مکان را فراهم میکنند.

 

غار صداکی

 

غار صداکی دارای دهنه ای به طول ۲ متر است که این دهنه به دو تالار بزرگ دیگر متصل میشود که وسعت هر یک از این تالار ها به قدری است که هر یک میتواند تا هزار نفر را در خود جای دهد. ارتفاع سقف این غار از ۵ متر در کم ارتفاع ترین نقطه و تا ۲۰ متر در مرتفع ترین نقطه متغیر است.

 

غار صداکی

 

این غار در بخش دیگر خود دارای ۳ دالان است که وسعت هرکدام حدود ۱۰۰ متر تخمین زده میشود و گفته میشود که در این دالان ها بدلیل صعب العبور بودن تنها خفاشان دم موشی و بعضی خزندگان سکونت دارند.

 

غار صداکی

 

در این غار سنگ نوشته های تاریخی نسبتاٌ زیادی یافت میشود که هنوز توسط باستان شناسان در حال بررسی هستند و اطلاعات زیادی از آن ها در دسترس نیست. از سقف و کف این غار قندیل های بسیار زیبا و آویز های نمکی زیادی وجود دارد که قطعاٌ شما را شگفت زده خواهد کرد.

موقعیت جغرافیایی و نحوه دسترسی

اگر علاقمند سفر به غار صداکی هستید میتوانید این غار شگفت انگیز را در حد فاصل ۵۵ کیلومتری شهرستان خاش و در بخش ایرندگان، بخش بالایی روستای پساک پیدا کنید.

اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *