روستای تیس

روستای تیس

روستای تیس یکی از زیباترین و باصفا ترین روستاهای توابع شهرستان چابهار است. شاید بتوان گفت که بالای نیمی از مناطق گردشگری، تاریخی و خارق العاده ی شهرستان چابهار در این روستا قرار دارند که همه ساله گردشگران و توریستان بسیاری را به خود جذب میکنند. از جمله ی این مناطق زیبای روستای تیس میتوان به قلعه جن ها، شهر سوخته، غارهای سه گانه و… اشاره کرد که اگر مایل به کسب اطلاعات بیشتر در مورد این مناطق گردشگری هستید میتوانید به بخش وبلاگ ما مراجعه کنید.

 

روستای تیس

 

پیشینه و قدمت

روستای تیس یکی از قدیمی ترین روستا های واقع در استان سیستان و بلوچستان است که بر اساس گفته ی محققان، قدمت آن به دوره ی هخامنشان باز می گردد یعنی چیزی در حدود ۲۵۰۰ سال پیش. روستای تیس در زمان هخامنشیان به عنوان یکی از مهم ترین بنادر کشور بشمار میرفته که از نظر اقتصادی بسیار برای هخامنشیان اهمیت داشته اند. در گذشته به این روستا، روستای تیز یا طِیس هم گفته میشده است و این اسامی در اثر گذشت زمان تغییر کرده و امروزه این روستا با نام تیس شناخته میشود. از جمله کشور های وارد کننده به این بندر در زمان هخامنشیان میتوان به آسیای شرقی و هند اشاره کرد.

 

روستای تیس

 

جمعیت

این روستا، روستای نسبتاٌ بزرگی به شمار میرود و بر اساس آخرین سر شماری هایی که در سال ۱۳۸۵ توسط مرکز آمار ایران به ثبت رسید این روستا جمعیتی در حدود ۴۰۰۰ هزار نفر دارد.

برخی مناطق تاریخی و گردشگری

همانطور که در قبل نیز اشاره کردیم روستای تیس مناطق گردشگری بسیاری دارد که در زیر به برخی از آنان اشاره خواهیم کرد:

قبرستان جن

 

قبرستان جن

 

قبرستان جن ها یکی از قدیمی ترین قبرستان های شهر چابهار واقع در روستای تیس است که به جن سنط(زبان بلوچی) و یا گورستان جن هم معروف است. اگر از آن دسته از ماجراجویانی هستید که به مکان های ماورالطبیعه علاقمند هستند، این مکان را به شما پیشنهاد میکنیم چرا که مملو از جاذبه های غیر طبیعی است که شمارا به وجد خواهد آورد. از جمله این جاذبه ها میتوان به نوع معماری و مکان سنگ قبر ها اشاره کرد. این قبر ها بسیار بزرگ هستند و ظاهر بسیار عجیبی دارند که همین اندازه و ظاهر غیر طبیعی این قبر ها باعث شده که مردم این قبر ها را محل دفن اجنه بخوانند، در قبرستان جن قبر ها همگی به ردیف در کنار یکدیگر و و بر روی سطحی سخره ای مانند حفر شده اند که همین شیوه حفاری و مکان سخره ای باعث شده تا برای مردم پرسش هایی اعم از غیر طبیعی بودن این قبر ها بوجود آید چراکه حفاری این سنگ ها آن هم با این ابعاد در گذشته امری نسبتاٌ غیر ممکن بوده است.

غار های سه گانه

 

غار های سه گانه

 

این غار ها علاوه بر غار سه گانه به دو نام دیگر از جمله: غارهای تیس و بان مسیتی هم معروفند. نام اول که تنها بدلیل قرار داشتن این غار ها در روستای تیس بر روی آنها گذاشته شده است و اما نام دیگر را مردمان بومی روستای تیس بروی این غار ها گذاشته اند. کلمه ی بان در زبان بلوچی به معنی مردی صالح و خداپرست است و همچنین کلمه ی مسیتی به معنی معبد و پرستشگاه ترجمه میشود.اگر وارد اولین غار که طبیعی هم هست شوید میبینید که در درون آن یک آرامگاه بسیار کوچک و زیبا قرار دارد که معماری مکعبی دارد، ارتفاع گنبد این آرامگاه تنها ۴۰ سانتی متر است. اگر با دقت به دور این مقبره نگاه کنید میبینید که بر روی هر وجه آن نوشته های و جملاتی با رنگ قرمز و بنفش وجود دارند که به خطوط گجراتی و هندی شباهت دارند.

قلعه پرتغالی ها

 

قلعه پرتقالی ها

 

این قلعه بر روی تپه ای در نزدیکی خلیج فارس ساخته شده و هر چند که متاسفانه حفاظت چندانی تا بحال از آن نشده اما هنوز هم چشم انداز بسیار زیبای خود را حفظ کرده است.این قلعه دارای چهار برج است است که پهنای هر برج درحدود ۱۵ متر است، این برج ها در قدیم محل نگهبانی این قلعه بوده اند و بدلیل ارتفاع نسبتا بلندی که داشته اند زاویه ی دید نسبتاٌ خوبی را در منطقه ی اطراف خود پدید می آورده اند و در حفاظت این قلعه نقش بسیار مهمی را ایفا میکرده اند.ابعاد این قلعه چیزی در حدود ۵۴*۲۶ متر است و در سمت شمالی خود یک درب ورودی دارد که برای ورود و خروج تعبیه شده است. اگر کمی به مناره ها دقت کنید میفهمید که برای ساخت این قلعه از معماری های دوران سلجوقی الهام گرفته شده است و گفته میشود که در هر دوره بازسازی هایی در این قلعه انجام شده است، این امر را میتوانید با دقت کردن به اتاق ها و ایوان های قلعه متوجه شوید که به سبک صفوی و قاجار طراحی شده اند.

 

اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *