غار سه گانه

غار سه گانه

بازهم با پستی دیگر ار مناطق زیبا و دیدنی استان سیستان و بلوچستان در خدمت شما هستیم، در این پست قصد داریک تا غار سه گانه را به شما معرفی کنیم، پس اگر علاقمند به کسب اطلاعات درباره ی این غار هستید با ما همرا باشید. همانطور که در پست قبل هم که در رابطه با غار صداکی بود اشاره کردیم، از قدیم الایام تا کنون غار ها همیشه مکان های بسیار مورد اعتماد، راحت، و امنی بوده اند که همیشه گونه های مختلف جانوری و همینطور انسان ها از آن ها جهت سکونت، امنیت و پناه از مخاطرات طبیعی استفاده میکرده اند. غار های سه گانه هم هدفی جز این نداشته اند، لازم به ذکر است که از این ۳ غار تنها یک عدد طبیعی است و دوتای دیگر مصنوعی و ساخته ی دست بشر هستند.

 

غار سه گانه

 

این غار ها علاوه بر غار سه گانه به دو نام دیگر از جمله: غارهای تیس و بان مسیتی هم معروفند. نام اول که تنها بدلیل قرار داشتن این غار ها در روستای تیس بر روی آنها گذاشته شده است و اما نام دیگر را مردمان بومی روستای تیس بروی این غار ها گذاشته اند. کلمه ی بان در زبان بلوچی به معنی مردی صالح و خداپرست است و همچنین کلمه ی مسیتی به معنی معبد و پرستشگاه ترجمه میشود.

 

غار سه گانه

 

اگر وارد اولین غار که طبیعی هم هست شوید میبینید که در درون آن یک آرامگاه بسیار کوچک و زیبا قرار دارد که معماری مکعبی دارد، ارتفاع گنبد این آرامگاه تنها ۴۰ سانتی متر است. اگر با دقت به دور این مقبره نگاه کنید میبینید که بر روی هر وجه آن نوشته های و جملاتی با رنگ قرمز و بنفش وجود دارند که به خطوط گجراتی و هندی شباهت دارند.

 

غار سه گانه

 

کمی آنطرف تر از غار اول غاری مصنوعی را پیدا خواهید کرد که با وارد شدن به آن، تراش کاری ها و نوشته های زیادی را بر روی سقف و دیواره های این غار خواهید دید.

غار سوم هم در فاصله ی پنجاه متری غار اول قرار دارد و در درون آن حفره عظیمی دیده میشود که بنظر میرسد این حفره به جایی درون کوه پشت خود راه دارد.

موقعیت جغرافیایی و نحوه دسترسی

اگر علاقمند به سفر به این غار های زیبا هستید میتوانید این غار ها را در قسمت دامنه ای کوه شهبازند در نزدیکی روستای تیس پیدا کنید. این غار ها در ارتفاع ۲۵ متری از سطح زمین قرار دارند

 

 

اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *